Dudak Estetiği

Dudak Estetiği

Bazı kişilerde dudaklar yapısal olarak ince olabilir ya da yaşlanma ile birlikte yağ dokusu miktarının azalması ile dudak kalınlığında azalma oluşabilmektedir. Dudak kalınlaştırma amacıyla kişideki probleme ve yaşa bağlı değişmek üzere yapılabilecek birçok girişim mevcuttur. Bu operasyonlar iki ana gruba ayrılabilir.
1- Dolgu maddeleri kullanılarak dudağın kalınlaştırılması.
2- Dudak mukozasını (kırmızı renkli kısım) ilerletici cerrahi işlemler.

Dolgu maddesi olarak otojen (kişinin kendisinden alınan) dolgu maddeleri ya da yabancı maddeler kullanılabilir. Otogen maddelerden dermis greftleri, fasia greftleri ve yağ greftleri dudak kalınlaştırma amacıyla uygulanabilmektedir. Yağ greftleri belli bir süre sonra büyük oranda erimeye uğradığından kalıcılığı kısıtlıdır. Dermis ve fasia greftleri daha az erime gösteren ve kalıcılığı daha uzun olan dokulardır. Bu nedenle biz otojen dolgu maddesi olarak dermis veya fasia greftlerini tercih etmekteyiz. Dermis grefti göbek altı bölgesindeki deriden hazırlanır. Derinin üsteki hücre kısmı soyulur, alttaki kollajen ihtiva eden dermis tabakası uzun eliptik bir şerit şeklinde hazırlanır. Bu dermis şeriti ağız içinde iki yandan yapılan küçük kesiler yoluyla hazırlanan dudak içindeki bir oluğa yerleştirilerek dudak içindeki hacim artırılmış dolayısıyla dudak kalınlaştırılması sağlanmış olur.

Fasia greftleri benzer şekilde şakak bölgesine saçlı deri içine yapılan 3-4cm lik bir kesi yoluyla temporal fasia adı verilen zarsı dokunun alınması ve sigara gibi rulo haline getirilerek dudak içinde hazırlanan oluğa yerleştirilmesi şeklinde uygulanmaktadır. Bu işlemler lokal anestezi altında kolaylıkla gerçekleştirilebilen ameliyatlardır. Dudak kan dolaşımı çok olan ve kolay şişen bir bölge olduğundan ameliyat sonrası ödem ve morluklar oldukça fazla olmakla birlikte bu şişlikler genellikle 7-10 gün içerisinde kaybolmaktadır.

Dudak kalınlaştırmak amacıyla yabancı maddelerde kullanılabilmektedir. Cilt altına ve mukaza altına enjeksiyon ile dudağın kalınlaştırılması ameliyatsız bir yöntemdir. Bu amaçla birçok yabancı madde kullanılmış ancak oluşturdukları reaksiyon ve doğal olmayan görünüm nedeniyle terk edilmişlerdir. Dudağa sıvı silikon enjeksiyonları bu kötü örneklerin başında gelmektedir ve oluşan kötü görünümün düzeltilmesi genellikle mümkün olmamaktadır. Dudak kalınlaştırmak amacıyla reaksiyon oluşturmayan dolgu maddeleri üretrmek için son yıllarda büyük çabalar gösterilmektedir.

Hyaluronik asit (Restyelene, hylaform,vs…) vücut dokularında mevcut yapı taşlarından biri olup dudakları kalınlaştırmak amacıyla kullanılabilmektedir. Vücutta mevcut bir madde olduğundan hyaluronik enjeksiyonları herhangi bir reaksiyona yol açmaz. Ancak bu enjeksiyonun kalınlığı ortalama 6 aydır ve bu yöntemle belirli derecede bir kalınlaşma sağlanabilmektedir. Buna rağmen ucuz ve çok kolay bir yöntem olması nedeniyle estetik cerrahide yaygın kullanılan bir yöntemdir.

Son yıllarda geliştirilen ve kliniğimizde uyguladığımız daha uzun etkili dolgu maddelerinden biride kalsiyum hidroksiapetit adlı maddenin enjeksiyon formudur.Bu madde 7 yıla kadar bir süre kalıcılığını devam ettirmekte ve ciddi bir reaksiyon oluşturmamaktadır.

Dudak kalınlaştırmak için uygulanan cerrahi yöntem grubu ise dudak mukozasını (kırmızı renkte olan bölüm) ilerleterek dudakta kalınlaşma sağlayan ameliyatlardır. Kişideki probleme göre uygulanacak cerrrahi teknik değişiklik gösterir. Özellikle daha ileri yaşta ve üst dudağı uzun olan kişilerde dudak mukozası üzerindeki deriden 2-3mm eninde bir deri şeridi çıkartılıp dudak mukozasının yukarıya katlanarak kalınlaştırma yapılması tercih edilebilir. Bu yöntem çok iyi sonuç vermekle birlikte uygun adaylarda yapılması gereken bir operasyondur.

Dudak kalınlaştırmak için uygulanabilen bir diğer yöntem ise dudak içindeki mukozayı dışarı doğru çeviren ameliyatlardır. Bu işlem de mevcut probleme göre uygun hastalarda yapıldığında olumlu sonuç veren bir operasyondur.

Dudak İnceltme

Aşırı kalın dudakların küçültülmesi işlemidir. Kalın olan dudağın mukozasından (kırmızı renkli kısım) elips şeklindeki bir parça altındaki yağ dokularıyla birlikte çıkartılır ve uygun bir teknikle dikilir. Bu işlem lokal anestezi ile yapılır. Oluşan şişlik ve morluklar birkaç gün içinde kaybolur. Mukozada yapılan dikişlerin izleri görünür olmadığından ameliyat sonrası herhangi bir iz problemi oluşmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.