Jinekomasti

Büyüme çağındaki erkeklerde hormonların etkisiyle göğüs bölgesinde dolgunluk, büyüme ve hassasiyet olması doğal bir durumdur. Bu genellikle 13–15 yaş arası ergenlik çağındaki erkek çocuklarda görülür. Bazen tek taraflı olabilir ve vakaların %95’inde birkaç yıl içinde kendiliğinden geçer. Geçici olması gereken bu durum, çeşitli nedenlerle kalıcı hale gelirse ‘Jinekomasti’ olarak isimlendirilir. Jinekomasti kişinin sosyal aktivitelerini, giyim kuşamını etkileyebilecek sosyal bir probleme dönüşebilir. Bu rahatsızlığa sahip kişiler tişört giymekte, denize girmekte ve başkalarının yanında soyunmakta sıkıntı yaşayabilirler.

Jinekomastinin çok çeşitli nedenleri olabilir.
Jinekomasti, bazen hormonal(erkekteki östrojen miktarının artmasına veya testesteron miktarının düşmesine bağlı), tümoral nedenler ve kullanılan ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkabilir. Örneğin, hormon salgılanmasına neden olan tümörler meme dokusunda gelişmeye yol açabilir.

Orta yaşlarda aniden meme dokusunda büyüme olan bir kişide, hormon düzeylerine ve tümör göstergelerine bakılmalı, vücutta hormon salgılayan bir tümör olasılığına karşı inceleme yapılmalıdır. Bunun dışında hepatit, siroz, akciğer kanseri, akciğer hastalıkları, testis hastalıkları, eroin ve benzeri uyuşturucu madde kullanımı, kilo alımı ve kas kitlesini arttırmak için anabolizan ilaç kullanımı da jinekomastiye neden olabilir. Bazı vakalarda ise, jinekomastiye neden olan etken bulunamaz.

Genç erkeklerde meme yapısı daha çok bağ dokusu ve meme dokusundan oluşurken, yetişkinlikte ise yağ dokusundan oluşur. Klasik jinekomasti, ergenlik döneminde başlayıp devam ederken, diğer nedenlerle oluşan jinekomastiler daha ileri yaşlarda ortaya çıkabilir ve tek taraflı görülme sıklığı daha fazladır. Yine de vakaların çoğunluğunun nedeni bilinmemektedir.

Jinekomasti büyüklüğü ve deride yarattığı bolluğa göre üç grupta değerlendirilebilir;

1nci derece jinekomasti – göğüste çok az miktarda bir büyüme vardır, deri fazlası yoktur.
2nci derece jinekomasti – göğüste orta derecede bir büyüme vardır, deri fazlası olabilir veya olmayabilir.
3nci derece jinekomasti – göğüste olağan üstü bir büyüme vardır ve deri fazlası vardır.
Jinekomasti belirtileri diğer hastalıklarla da ilişkili olabilir. Sağlıklı ve kesin bir teşhis için mutlaka doktorunuza danışınız.

Jinekomastinin nedeni tespit edildikten sonra tedavi planlamasına geçilir. Jinekomastinin tedavisinin nasıl yapılacağına cerrah aşağıdaki değerlendirmeleri yaparak karar verir;

• Yaş, genel sağlık durumu ve medikal öykü
• Jinekomastinin derecesi
• Görüntünün düzelmesi ile ilgili hastanın beklentileri
• Hastanın istekleri veya tercihleri

Ameliyat, estetik olmayan görünüm veren fazla dokunun çıkarılması için bir seçenek olabilir. Ancak eğer jinekomasti belirtileri ilk defa ergenlik çağında başladıysa, kendi kendine geçmesini beklemek, iki yıl sonra geçmediği durumda da ameliyatı düşünmek uygundur.

Hastanın jinekomasti ameliyatı için uygun aday olup olmadığına karar verme sürecinde, cerrah yönlendirici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.