PRP

PRP (Plateletten Zengin Plasma)

Son yıllarda cilt yenileyici ve gençleştirici özelliğinden ötürü giderek kullanımı yaygınlaşan bir yöntemdir. PRP (Platelet Rich Plasma) yani plateletten zengin plasma demektir. Normalde kanımızın bir parçası olan plasma sıvısının özel bir yöntemle yine kanımızda bulunan hücresel bir eleman olan plateletler ile zenginleştirilmiş halini ifade eder. PRP ne işe yarar?
Kanın temel hücrelerinden biri trombositlerdir. Temel görevleri pıhtılaşma sürecini başlatmaktır. Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan kesiklerde deri yüzeyine çıkan trombositler kanamayı durdurarak koruyucu bir tabaka oluşturmaktadırlar. Ve oluşan bu tabaka yara iyileşmesinde önemli bir rol almaktadır. Trombositlerin faydası tıpta birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır.

İçerdikleri yoğun miktardaki büyüme faktörleri sayesinde doku iyileşmesini hızlandırırlar. İşte bu özellikten yola çıkan bilim adamları yaşlanan deriyi gençleştirmek için de plateletleri kullanmayı düşünmüşler ve başarılı sonuçlar almışlardır. Plateletleri dokuya vermek için de yine kişinin kendisine ait plasma sıvısını kullanmışlardır.
PRP’nin uygulandığı bölgeler hangileridir? PRP cilt gençleştirme özelliği nedeniyle en sık yüz, boyun, göğüs dekoltesi, el sırtı gibi güneşin ve zamanın etkisine en çok maruz kalan bölgelerde uygulanır. İnce iğnelerle deri altına enjeksiyon veya maske ile cilde emdirmek tercih edilen uygulama yöntemleridir. Aynı zamanda saç mezoterapisi için saçlı deri de sık uygulandığı alanlardandır. Avantajları nelerdir? Plateletler ( trombositler ) vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan ‘büyüme faktörlerini ‘ yapısında bulunduran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır. PRP uygulamasının amacı; bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti ulaştırabilmektir. Böylece hasarlı dokunun onarımı hızlı ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. Bunun nedeni ise; PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandaki miktarından 2 ila 4 kat daha fazla olmasıdır.

PRP tamamen kendi kanınızdan ve steril koşullarda elde edildiği için bulaşıcı bir enfeksiyon veya allerjik reaksiyon ihtimali yoktur. Yüz uygulaması ortalama 30-40 dakika almakta ve iyileşme süresi oldukça hızlı olmaktadır. Doktorunuzun önerdiği tedavi protokolüne uyduğunuz takdirde orta ve uzun vadede de etkilerini görmeye devam edersiniz.
PRP, gençleşme amaçlı yapılan botoks ve dolgu uygulamalarına alternatif olarak değil tamamlayıcı olarak düşünülmesi gereken bir yöntemdir. Ciltteki ince kırışıklıkların giderilmesi, cildin ihtiyacı olan nemin sağlanması, daha sağlıklı ve canlı görünmesi için uygundur. Muhtemel bir estetik cerrahi müdahaleyi geciktirmek veya önlemek için doktorunuzun önerdiği kombinasyon ve aralıklarla bu yöntemi kullanabilirsiniz. En sık uygulanan protokol birer ay arayla 3 kez ve sonrasında yılda bir kez uygulama şeklindedir. Avrupa’da da yaygın olarak kullanılan bu yöntem FDA onaylıdır.

UYGULAMA ALANLARI

Saç dökülmesini önlemek
Yüz gençleştirmek ( yüz, boyun, alın, göz çevresi, burun çevresi, dudak çevresi, çene altı, dekolte bölgesi )
Vücut gençleştirme ( eller, bacak içleri, kollar )
Yara izleri
Akne tedavileri

PRP TEDAVİSİ İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

Plateletler kendi kanımızda serbest halde dolaştığına göre neden yaşlanan dokuya kendiliğinden gidip bu süreci başlatmıyorlar.
Esasen kan dolaşımı ile dokulara ulaşan plateletler bunu belirli ölçüde gerçekleştirebilirler. Fakat genel itibari ile yaşlanmakta olan bir bedende bu tetikleme süreci yeterli değildir. Bu nedenden ötürü plateletler PRP haline getirilir ve hedeflenen dokulara uygulanır.
PRP tedavisinde mutlaka enjeksiyon yöntemi mi kullanılmalıdır?
PRP mezoterapi ve dolgu yöntemiyle uygulanabildiği gibi maske yardımıyla da uygulanabilir. Ayrıca PRP‘ yi özel bir kremin içine karıştırarak uygulamak da mümkün olmaktadır.

PRP tedavisi uygulama süresi ne kadardır
Totalde yaklaşık 30-40 dakikalık bir uygulamadır.
PRP uygulamasında olumlu etki ne zaman görülür

Uygulama yapıldıktan sonra ciltte sağlıklı, parlak, zinde bir görünüm ortaya çıkar. Ancak 3 – 4 uygulamadan sonra (yani bir kür olarak uygulandıktan sonra) kalıcı bir etki belirgin hale gelir. Parlaklık, ışıltı ve toparlanma ortaya çıkar.

PRP Hangi tip hasta grubunda uygulanmaz

Platelet sayısı yetersiz olan hastalarda ve kanser hastalarında uygulanmaz.
Etkinin tam olarak sağlanması için bir kürü tamamlamak mı gerekir? Evet.. Bir kür (3 uygulama) tamamlandıktan sonra kalıcı bir ışıltı, bir toparlanma ortaya çıkar.

Bir kür ile elde edilen olumlu sonuçlarda tamamen kaybolur mu?

Kaybolmaz, ancak her 10-12 ayda bir tekrarlanan kürlerin etkisi kalıcı bir gençleştirici etkiye eşdeğerdir. Bu yüzden bu kürler gerek duyuldukça tekrarlanmalıdır.
Platelet tedavisinin en önemli avantajı nedir?
Elde edilen gençleştirici etkinin dolgu ve benzer uygulamalarda elde edilen etkiler gibi sadece belirli alanlara yoğunlaşmış olmaması, derinin daha büyük bir bölümüne yayılması ve daha kalıcı olmasıdır. Diğer yöntemlerle sağlanan olumlu sonuçlar belli bir süre devam eder, ancak PRP ile elde edilen olumlu sonuçlar kaybolup gitmez.

PRP uygulamasından beklentiler neler olmalıdır?

Uygulama birçok beklentiyi karşılayacak üstün özelliklere sahiptir. Çünkü ;
• Uzun etkilidir,
• Yeniden canlandırıcı / yapılandırıcıdır,
• Kolay ve güvenli biçimde uygulanır,
• Yalnızca yeni kolajen oluşumunu değil, derinin tüm yaşamsal işlevlerini destekler.
• Kırışıklıkların ve çizgilerin giderilmesini deriyi “doldurarak” değil “gençleştirerek sağlar.
• İlk uygulamadan sonra ortaya çıkan parlak sağlıklı görünüm bir süre sonra hafif bir gerileme gösterebilir, bunun için ardışık birkaç uygulama yapmak ve genleştirici etkinin yığılmasını sağlamak gerekir.
Ortalama olarak 3 uygulamadan oluşan kürler her 10-12 ayda bir kez tekrarlandığında kalıcı sayılabilecek kadar uzun etkili bir gençleştirici etkisi sağlanmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.