Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

Bu operasyon kulaklarda mevcut olmayan kıvrımların yeniden oluşturulması ve kulakların başa yaklaştırılmasını sağlayan bir işlemdir.

Diğer estetik ameliyatlarından farklı olarak kepçe kulak düzeltilmesi 5 yaşından sonra yapılabilir. Çünkü vücutta kıkırdak gelişimi 5 yaşında tamamlanmaktadır. Kepçe kulak deformitesi çocuk okula başlamadan önce yapılır ise okulda arkadaşlarınca alay edilme neticesi oluşabilecek psikolojik problemlerden korunulmuş olur.

Kepçe kulak düzeltilmesinin çocuklarda genel anestezi altında, erişkinlerde ise lokal anestezi ile yapılması tercih edilmektedir. Bu operasyon kulak arkasındaki deriden yapılan bir kesi ile gerçekleştirildiğinden görünür bir iz oluşturmaz. Bu kesi yoluyla kulak kıkırdağındaki kıvrımı oluşturmak için kıkırdağa katlayıcı dikişler konur. Mevcut probleme göre değişmekle birlikte kulak kıkırdağını, arkasındaki kemiğin zarına tespit eden dikişlerde konabilmektedir.

Hastalar ameliyattan hemen sonra evine dönebilmektedir. Ameliyat sonunda elastik bir bandaj sarılır. Bu sargılar 2 gün sonra açılarak pansuman değiştirilir. Elastik sargılar bir hafta sonra çıkartılıp tenisçilerin kullandığı gibi elastik bir kafa bandı kullanılabilir. Bu bant da 1 ile 2 hafta takılır. Kulak arkasındaki dikişler 10. günde alınır. Kulaktaki morlukların ve ödemlerin geçmesi 7-10 gün gibi bir süreyi almaktadır. Bu süre sonunda hastanın işine yada okula dönmesi mümkün olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.